Şehir; Londra, Proje; HYLO Tower ve Cephe; Fibrobeton: Bu Birlikteliğe En İyi Uluslararası Bina Ödülü Verildi.

fibrobeton-Ödül Töreni

1987'den beri “yapınıza değer katar” anlayışı ile yoluna devam eden Fibrobeton’un HYLO Tower Binası, PCI (Precast/Prestressed Concrete Institute) tarafından “En İyi Uluslararası Bina Ödülü”ne layık görüldü.

Her yıl gerçekleşen ve 60 yıldır devam eden PCI Design Ödülleri’nde bu yıl, düşük maliyetli, estetik, hızlı ve kolay inşa edilebilen prekast cepheler ödüllendirildi. Cephesi Fibrobeton panellerden oluşan HYLO Tower projesi, tuğla dokulu cephesi ile ödül seçkisi içerisinde yer aldı. Hylo Tower, FİBROCEPHE® / FİBROPANEL® ve FİBRO-M® marka cephe elemanlarının alana incelikli bir biçimde işlenmesinden meydana gelen tuğla yüzeylerden oluşuyor. Mimari müellifi, Londra merkezli Horden Cherry Lee Architects’e ait bu proje, 1960’lardan kalma bir kule olan Finsbury Tower’ın yenileme ve yeniden işlevlendirme projesi olarak hayata geçiyor.

Finsbury Tower, ofis ve perakende alanı olarak Kasım 2021 tarihinde Hylo Tower olarak yeniden kullanıma açıldı. 16 katlı beton kuleyi en baştan inşa etmek yerine, kuleye, 13 kat daha çelik çerçeve eklendi ve cephe sisteminde 60 farklı ebattaki 720.000 adet özel tuğla kullanıldı. Bu tuğlalar toplam 6.200 metrekare alan kaplandı. Tuğla cephenin, özgün ve yenilikçi imalat /uygulama süreçlerinin ve UHPC panellerin daha önce bu kadar çok katlı bir yapıda ve bu büyüklükte kullanılmamış olmaması, bu ödülü hak etmesindeki nedenler arasında görülüyor…

fibrobeton

fibrobeton

fibrobeton

fibrobeton

fibrobeton

fibrobeton

fibrobeton

PCI 2023 Tasarım Ödüllerini bu linkler üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz;
https://www.pci.org/PCI/Project_Resources/Project_Profile/Project_Profile_Details.aspx?ID=253128
https://www.youtube.com/watch?v=EdfNBvRGYTI

OTHER NEWS